– Предимствата са много, но най-важните са: енергоефективност, което води до многократното намаляване на сметките за отопление и охлаждане; изключително устойчиви при земетръс; бързото изпълнение; леката конструкция; екологичните материали, които се използват за изграждането. При този начин на строителство също така се осигурява по-голяма използваемост на застроената площ, тъй като дебелината на външните и вътрешни стени е по-малка, а същевременно притежава по-добри изолационни свойства. Качествата на материалите и вътрешните условия, които се създават от този тип строителство са предпоставка за неповторимо усещане на уют и комфорт на обитаване.
– Основната причина е, че много от дейностите се извършват в заводски условия. ЕКОЗИД разполага със специализиран софтуер за дървени конструкции, чрез който в 3D се извършва проектирането на сглобяемата къща. После чрез директен импорт в автоматизирана линия се произвеждат всички елементи, необходими за конструкцията на къщата без човешка намеса. С тези елементи се произвеждат панелите на сглобяемата къща с помощта на хидравличен стенд с размери 12х3м и пневматично стягане, което е гаранция за високо качество.
– Това са сгради, за построяването на които се използват предварително изготвени модули в заводски условия. Те се причисляват към така нареченото „сухо строителство“, това е строителство, при което не се използват мокри процеси. Сглобяемите къщи в България могат да се разделят на няколко групи:
– Не, при строителството на сглобяеми къщи няма такова ограничение и те могат да бъдат класически, съвременни или носещи духа на по-стари времена.
– По технологията за сглобяемото строителство могат да се изграждат сезонни постройки, производствени сгради, офиси, търговски обекти както и жилищни сгради с високи експлоатационни характеристики с несравними условия за комфорт на обитаване. Сглобяемите къщи, поради тяхната конструкция и материалите, които се използват при производството им, могат най-лесно да бъдат построени като ниско-енергийни или пасивни къщи. Последните са сгради, които покриват най-високите европейски стандарти за енергоефективност и съответно създават отлични условия на комфорт за целогодишно обитаване.
– Материалите, които се използват за строителството на сглобяеми къщи, зависят от предназначението им и технологията им на производство. Най-често като основен конструктивен материал се използва дърво или метал. В случаите когато сглобяемата къща трябва да има характеристиките на ниско енергийна или пасивна по-добрия вариант е конструкцията да бъде от дърво тъй като знаем, че метала е проводник. При него се получават термомостове и решаването им изисква повече усилия и средства. Материалите, които се използват са екологични и естествени.
– При проектирането и строителството на сглобяемите къщи важат всички нормативи, като при монолитното строителство.
– Противно на очакванията на много хора, дървеният материал, използван за носеща конструкция, се представя много добре при пожар. Той не се люспи, цепи, топи, огъва или експлоадира. Дървото гори равномерно с предвидима скорост. Овъгленият слой, който се образува на повърхността, служи да изолира и защити вътрешността на елементите.
Изследванията в много страни показват , че пожарите почти никога не започват от конструкцията на сградите, а винаги извън тях. Използваните в панелите гипсови плочи или минерална вата, които са негорими и пожарозащитни материали предпазват конструкцията от възникнали пожари. Ако въпреки всичко разгорелия се пожар е толкова силен, че достигне конструкцията (обикновено в нормални сгради това време е след 30 до 60 мин.) идва ред на уникалните способности на дървото като конструкционен материал, а именно:
– Определено сглобяемите къщи с дървена конструкция са екологични и това може да се разглежда в две направления
– Сглобяемите къщи с дървена конструкция днес са наследници на старите български къщи, които вече са на 200 – 300 години. На времето те са били строени от дървени греди, стените са плетени от дърво и измазвани с кал. Днес сглобяемите къщи са изградени по подобен принцип, но с нови, съвременни материали и технологии. Всяка една къща се проектира да издържа на вятър, земетръс и т.н. Така, че уверено може да се каже, че съвременните сглобяеми къщи са на по-високо конструктивно ниво и са по-издържливи на всякакви климатични и други предизвикателства.
– Съгласно ЗУТ в България гаранцията на всички конструктивни части е 10 години, а на довършителните работи 5 години.
– Масово разпространените проекти са за едноетажни и двуетажни къщи, но нищо не пречи да бъдат направени и по-високи сгради, което в страни с развито такова строителство се прави като се достигат 6 – 7 и повече етажи.
– Поради специфичната технология на строителство, сглобяемата къща има много по-кратки срокове за изграждане. За на пълното завършване на средно голяма къща са необходими между 3 – 4 месеца, но разбира се това много зависи от вида на довършителните работи.
– Изграждането на сглобяема къща е възможно целогодишно, без значение от сезона. Съвременните материали позволяват да се изграждат фундаменти и в студените зимни месеци. Конструкцията на самата къща се произвежда в заводски условия и климатичните промени не оказват влияние. Монтажът на самата къща също не зависи от климата, тъй като там няма мокри процеси и единствено може да има кратко прекъсване ако има бури или силни валежи.
– Желателно е комплектът от проекти, необходими за издаване на разрешение и строеж да бъдат изготвени от проектантите на ЕКОЗИД защото това улеснява строителството и не размива отговорността. Все пак ако Възложителя желае може да възложи проектирането и на други проектанти с изключение на конструкции и електро. Това се налага поради спецификата на технологията на производство на къщите от ЕКОЗИД. Фирмата работи със специализиран софтуер за проектиране, който директно се импортира в автоматизирана линия за производство на сглобяеми къщи. С минимална човешка намеса се произвеждат всички елементи, необходими за строителството с високо качество.
– Моля натиснете ТУК и ще получите пълна информация за изготвянето на оферта.